Object

This publication is protected and available only for logged users.
This publication is protected and available only for logged users.

Title: Synteza i badania biologiczne nowych pochodnych benzyloaminy jako ligandów wielofunkcyjnych działających na cholinoesterazy i beta amyloid

Abstract:

Choroba Alzheimera jest nieuleczalną i postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która wymaga odkrycia skutecznej terapii. Naszym celem było poszukiwanie nowych związków wielofunkcyjnych wpływających na procesy neurodegeneracyjne w chorobie Alzheimera poprzez hamowanie cholinoesteraz i agregacji beta amyloidu. Nowe pochodne zostały zaprojektowane w oparciu o strukturę donepezilu. We fragmencie aminowym wprowadzono farmakofor benzyloaminowy jako uproszczony analog benzylopiperydynowego fragmentu w donepezilu, który jest odpowiedzialny za interakcję z katalitycznym anionowym miejscem acetylocholinoesterazy. W drugiej części zaprojektowanych związków wprowadzono: ftalimid, izoindolino-1-on, izoindolinę lub sacharynę – fragmenty odpowiedzialne za interakcję z peryferyjnym miejscem anionowym. Pomiędzy tymi fragmentami znajdowały się łączniki alkilowe o różnych długościach. Dalsze modyfikacje obejmowały wprowadzenie atomów fluoru i chloru w pierścieniu fenylowym benzyloaminy. W oparciu o wyniki testów biologicznych zidentyfikowano elementy strukturalne niezbędne dla silnego hamowania acetylocholinoesterazy oraz zidentyfikowano związki wielofunkcyjne. Do dalszych badań zostały wybrane dwa związki: 18 i 71. Związek 18 oprócz tego, że jest umiarkowanym inhibitorem ludzkiej acetylocholinoesterazy (hAChE IC50= 0,268 μM) posiada także inne właściwości, takie jak zdolność do silnego hamowania agregacji beta amyloidu (65,96% przy 10 μM) i neuroprotekcyjne działanie przeciw cytotoksyczności beta amyloidu w stężeniach 1 i 3 μM. Związek 71 okazał się najsilniejszym i selektywnym inhibitorem ludzkiej acetylocholinoesterazy (hAChE IC50= 33 nM) oraz umiarkowanym inhibitorem agregacji beta amyloidu (22.19 w 10 mM). Rozszerzone testy biologiczne wykazały, że związki te są niekompetycyjnymi inhibitorami enzymu i są zdolne do przekraczania bariery krew-mózg in vitro.

Place of publishing:

Kraków

Level of degree:

2 - studia doktoranckie

Degree discipline:

farmacja

Degree grantor:

Jagiellonian University. Medical College. Faculty of Pharmacy. Chair of Pharmaceutical Chemistry. Department of Physicochemical Drug Analysis.

Promoter:

Barbara Malawska

Date issued:

2015

Format:

application/pdf

Identifier:

oai:dl.cm-uj.krakow.pl:4232

Call number:

ZB-126809

ControlNumberVIRTUA:

click here to follow the link

Access rights:

tylko w bibliotece

Location of original object:

Biblioteka Medyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego- Collegium Medicum

Object collections:

Last modified:

May 24, 2021

In our library since:

Mar 20, 2018

Number of object content hits:

10

Number of object content views in PDF format

10

All available object's versions:

http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/publication/4233

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Edition name Date
ZB-126809 May 24, 2021
×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information