Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp z komputerów Biblioteki Medycznej UJ CM.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp z komputerów Biblioteki Medycznej UJ CM.

Tytuł: Synteza i badania biologiczne nowych pochodnych benzyloaminy jako ligandów wielofunkcyjnych działających na cholinoesterazy i beta amyloid

Abstrakt:

Choroba Alzheimera jest nieuleczalną i postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która wymaga odkrycia skutecznej terapii. Naszym celem było poszukiwanie nowych związków wielofunkcyjnych wpływających na procesy neurodegeneracyjne w chorobie Alzheimera poprzez hamowanie cholinoesteraz i agregacji beta amyloidu. Nowe pochodne zostały zaprojektowane w oparciu o strukturę donepezilu. We fragmencie aminowym wprowadzono farmakofor benzyloaminowy jako uproszczony analog benzylopiperydynowego fragmentu w donepezilu, który jest odpowiedzialny za interakcję z katalitycznym anionowym miejscem acetylocholinoesterazy. W drugiej części zaprojektowanych związków wprowadzono: ftalimid, izoindolino-1-on, izoindolinę lub sacharynę – fragmenty odpowiedzialne za interakcję z peryferyjnym miejscem anionowym. Pomiędzy tymi fragmentami znajdowały się łączniki alkilowe o różnych długościach. Dalsze modyfikacje obejmowały wprowadzenie atomów fluoru i chloru w pierścieniu fenylowym benzyloaminy. W oparciu o wyniki testów biologicznych zidentyfikowano elementy strukturalne niezbędne dla silnego hamowania acetylocholinoesterazy oraz zidentyfikowano związki wielofunkcyjne. Do dalszych badań zostały wybrane dwa związki: 18 i 71. Związek 18 oprócz tego, że jest umiarkowanym inhibitorem ludzkiej acetylocholinoesterazy (hAChE IC50= 0,268 μM) posiada także inne właściwości, takie jak zdolność do silnego hamowania agregacji beta amyloidu (65,96% przy 10 μM) i neuroprotekcyjne działanie przeciw cytotoksyczności beta amyloidu w stężeniach 1 i 3 μM. Związek 71 okazał się najsilniejszym i selektywnym inhibitorem ludzkiej acetylocholinoesterazy (hAChE IC50= 33 nM) oraz umiarkowanym inhibitorem agregacji beta amyloidu (22.19 w 10 mM). Rozszerzone testy biologiczne wykazały, że związki te są niekompetycyjnymi inhibitorami enzymu i są zdolne do przekraczania bariery krew-mózg in vitro.

Miejsce wydania:

Kraków

Stopień studiów:

2 - studia doktoranckie

Dyscyplina:

farmacja

Instytucja nadająca tytuł:

Jagiellonian University. Medical College. Faculty of Pharmacy. Chair of Pharmaceutical Chemistry. Department of Physicochemical Drug Analysis.

Promotor:

Barbara Malawska

Data wydania:

2015

Format:

application/pdf

Identyfikator:

oai:dl.cm-uj.krakow.pl:4232

Sygnatura:

ZB-126809

ControlNumberVIRTUA:

kliknij tutaj, żeby przejść

Prawa dostępu:

tylko w bibliotece

Lokalizacja oryginału:

Biblioteka Medyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego- Collegium Medicum

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

24 maj 2021

Data dodania obiektu:

20 mar 2018

Liczba wyświetleń treści obiektu:

10

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

10

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/publication/4233

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Nazwa wydania Data
ZB-126809 24 maj 2021
×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji